Antifeminisme is een integraal onderdeel van rechts-extremisme – en tegelijkertijd alomtegenwoordig in de samenleving. Aangezien de patriarchale overheersing nog steeds gebaseerd is op de uitbuiting en de onderwaardering van vrouwen en queer mensen, beschouwen mannen met een zwak zelfbeeld feministische emancipatie niet alleen als een aanval op hun heerschappij, maar ook op hun concrete persoonlijkheid. Deze gekrenkte mannelijkheid wordt momenteel vooral via het internet opgevangen en bevestigd. Antifeministische influencers zoals de wegens mensenhandel aangeklaagde Andrew Tate en vrouwenhatende haatcampagnes maken vrouwenhaat salonfähig als collectief vermaak. Extreemrechtse partijen en groeperingen gebruiken doelbewust antifeministische en queer-vijandige inhoud als instrument voor radicalisering en rekrutering. Ze presenteren fascistische mannelijkheidsbeelden als een belofte van verlossing tegen de beledigingen en machteloosheid van de moderne tijd: het feminisme heeft je gecastreerd, wij maken weer een man van je!
Het neoliberale, op zelfoptimalisatie gerichte beeld van de „alfaman“ als charismatische leider en „ondernemer“ gaat hierbij regelmatig naadloos over in fascistische mannelijkheidsbeelden – niet toevallig, maar vanwege talrijke ideologische raakvlakken.
Deze genderbeelden blijven echter zelden beperkt tot het internet, want dat is geen ruimte die losstaat van de analoge realiteit, maar juist een weerspiegeling daarvan. Antifeministische online-radicalisering mondt keer op keer uit in concreet geweld, tot zelfs extreemrechts en incel-terrorisme toe.
In deze lezing laat auteur Veronika Kracher zien in hoeverre kapitalisme, fascisme en gender met elkaar verweven zijn, welke rol sociale media spelen bij de verspreiding van antifeministische inhoud, en waarom deze verschijnselen niet als incidentele gevallen mogen worden beschouwd – maar als een systematisch probleem.
In samenwerking met: Kunsthalle Osnabrück